Ano, je to příjemné a nádherné. Být makléřem. Člověk vstává v 8 hodin, vysprchuje se, dá si snídani na terase s výhledem na Prahu. Dopoledne se zastaví v kanceláři, zda jsou reakce na jím nabízené nemovitosti, a když ne, tak se jde na golf nebo na kafe (kontakt s lidmi je důležitý). A když se daří a je štěstí, tak je večer prohlídka nemovitosti, nejlépe hned někomu vnucená a prodaná. A večer to oslavit a zapít. A druhý den nanovo. Pokud tedy zrovna není čas odjet na dovolenou. Peněz je z toho kupodivu za málo práce dost.

Jaká je ale realita? Jak vypadá den makléře, který chce podávat profesionální výkon a servis pro své klienty? Makléř, který se chce někam posouvat a to nejen v pracovním, ale i osobním životě ? Už první krok není jednoduchý. Musíte předtím někde skončit. Ať už v práci, firmě, jako živnostník. Pokud nemáte silnou vůli a víru, odvahu, vytrvalost a peníze na začátek, ani nemá cenu se do toho pouštět. Samozřejmě k tomu musíte mít předpoklady. Jestli nemáte rádi lidi a nemovitosti, tak to nezkoušejte. Nikdo Vám nic nedá a i když hned máte nějaký obchod, pak trvá tři měsíce, než máte první výplatu. Do té doby jen náklady … Zachráníte se prostě jen sami.

Tak třeba já vstávám v 4:55. Ne že bych hned pracoval, ale aby se člověk posouval, musí pracovat i sám na sobě. A nejlépe v klidu a brzy ráno, dokud skoro vše kolem spí. Ranní běh je vystřídán meditací a čtením literatury, která naučí nové věci. V půl sedmé je konec a věnuji se u snídaně svým blízkým a nebo jdeme do školy (nutno přiznat, že nemám děti každý den). Takže kolem 7h jsem v kanceláři a začíná práce. Kontrola lokality na webech, kde se co změnilo, kde je jaká novinka, kde kdo slevuje, jaká je konkurence. Přehled o lokalitě je základ práce. Poté je na řadě kontrola vyhledávání nemovitostí pro klienty, kteří si mě najali na pomoc s koupí. Projít je, promyslet, zda se hodí nebo ne a pak o nich vyrozumět klienta. Následuje do oběda sumarizace předchozího dne, ať už byly prohlídky nebo ne. Veškeré závěry z prohlídek se zapisují a analyzují. Nepřehlédli jsme někde v reakci možného kupujícího, že o nemovitost vlastně opravdu stojí a má na ni? Našim cílem není prodat za každou cenu, ale objevit, zda se jedná o správného kupujícího nebo ne. Dvakrát v týdnu toto přeruším a jdu za sportem, protože večer se k němu nedostanu. Takže trochu hokeje nebo jiného.

Pak je oběd. Ano, někdy bývá pracovní. Spousta lidí mi to závidí. Jdeš na dobrý oběd do dobré restaurace. Pokecáš. I můj táta si to dlouho myslel. Tak tedy takový pracovní oběd je jen někdy, cílem není pokecat, ale zjistit, zda druhá strana nepotřebuje moji pomoc. Jídlo je až na druhém místě. Ano, zajímám se o druhého i jako člověka. Ale to mě baví, je to součást práce. Ne hlavní bod. Často tedy na konci ani nevím, co jím. A poslední věc. Zaplatím za oba. Je to náklad. Nemusí se vrátit …. Jinak jím v obchodních centrech, běžných restauracích a často na cestě.

Po obědě to miluji. Vymýšlíme nové strategie, kampaně, a to obecně nebo dle konkrétní zakázky, kterou máme (kam reklama, kam oslovit dopisem, kdo nám může pomoci s prodejem, kde jsou potenciální klienti, napsat něco do blogu nebo časopisu). Je to takový tvůrčí proces. Zároveň je čas obvolat klienty, o kterých vím, že mohou potřebovat moji pomoc. Cílem není získat za každou cenu někoho, kdo bude prodávat. Později odpoledne až večer jsou schůzky s možnými klienty. Taková schůzka trvá většinou 30 minut. Zase je to Váš čas, který do toho dáváte. Ne každá schůzka je úspěšná, záleží na tom, zda druhá strana opravdu potřebuje aktuálně prodat nebo koupit.

Mnohem lepší je ale celé odpoledne strávit na nemovitosti a připravovat ji na prodej. Tzn. homestaging, focení, videoprohlídka. Než to doděláte, je večer. Nebo nepřipravujete ale prodáváte. Prostě prohlídky na nemovitostech. To také zabere celé odpoledne. Ale potkáváte nové lidi a je to zábavné. Nesmíte při tom zapomínat, že prodáváte.

V podvečer se ještě vracím do kanceláře nebo k PC a udělám si poznámky a zápis. Plus vzdělávání. Minimálně půl hodina denně je věnována růstu ve formě závěru se semináře, opakování, úprava postupů. No a je večer. A když je možnost, rád jsem někde s lidmi. Abych poznal další životní příběhy a zkušenosti, které mě mohou posunout dále.

Do toho všeho se musí započítat telefonáty, cestování, porady, domlouvání focení, prohlídek a spousta dalších činností. Pokud je člověk šikovný a dělá to déle, má asistenta, později i makléře pod sebou. A ještě poslední věc, peníze. Dostanete je tehdy, když prodáte nebo koupíte a nemovitost je převedena v katastru. Jinak vše děláte jako svůj náklad.

Tak co, šli byste do toho ?