Často jsme dotazováni, jak to s tou daní vlastně je. Někdo se domnívá, že už je zrušena, někdo zase tvrdí, že zrušena bude, ale pořád je nutno daň platit, následně bude vrácena.

Tak si v tom pojďme udělat pořádek.

Daň z nabytí nemovitých věcí

Faktický stav je ten, že je vše v procesu schválení zrušení této daně. Je v tom shoda napříč politickým spektrem, že tato daň je „nemravná“ a navíc tomu podle nás pomohl i koronavirus. Neboť zrušením této daně stát přijde cca o 15 mld korun a za normálních okolností je to veliký výpadek příjmu rozpočtu. V aktuální situaci, kdy dluh narůstá odhadem o 500 mld. … je to „zanedbatelné“.

Poslanecká sněmovna tedy vše schválila, nyní se čeká na schválení senátem. A poté na podpis presidenta. Očekáváme, že k finálnímu podpisu může dojít někdy v říjnu 2020. A tím bude vše potvrzené. Tedy všichni, kdo nabyli nemovitost v prosinci 2019 a později, tak daň nebudou platit.

Pozn. k 21.8.2020 je stav takový, že Senát vrátil projednání do Sněmovny. Může tedy dojít k drobnému posunutí termínů, ale proces poběží dál.

Přiznání k dani a její zaplacení dnes

No dobře, co ale do té doby? Když nyní koupím nemovitost, mám podávat Přiznání k dani a platit jí a pak mi stát vše vrátí? Na toto pamatuje vládou schválený Liberační balíček III, který posunul povinnost kupujících podat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti včetně jejího zaplacení do 31.12.2020, tedy za horizont pravděpodobného data schválení zrušení této daně. Logika je jasná, stát nyní nechce, aby se přiznání podávala a daň platila, neboť by se aktuálním kupujícím zbytečně komplikoval proces koupě nemovitosti, kdy by kupující musel najít 4% kupní ceny navíc, které může využít lépe.

A protože už předchozí Liberační balíček II tuto hranici stanovil na 31.8.2020, předpokládáme, že pokud by se zrušení daně nepovedlo na podzim 2020, vznikl by nějaký další Liberační balíček a termín opět posunul.