Je dobré prodat prvnímu zájemci?

Dnešní realitní trh je dynamický a proměnlivý. Slušná nemovitost se prodá velmi rychle. Může to znít, jako dobrá zpráva, ale má to své úskalí. Zejména, pokud prodáváte nemovitost poprvé, doporučujeme Vám přečíst si tento článek a věnovat pozornost základním radám. Článek se však hodí každému, kdo prodává nemovitost nebo se zajímá o realitní trh. 

Zpět k otázce z úvodu. Je dobré prodat prvnímu zájemci? Určitě ne. Ale přesto se to pořád děje. Proč? Pokud si nejsem jistý tím, co prodávám, mám tendenci kývnout na nabídku, dokud je. Nebo prostě jen podlehnu tlaku někoho, kdo má lepší vyjednávací schopnosti.

Ze zkušenosti víme, že kdo na prohlídku spěchá nejvíce, tak většinou nemovitost nekoupí nebo tlačí na čas a na snížení ceny ve stylu, musím se rozhodnout rychle a nabízím o tolik a tolik méně. Jak na to reagovat? Nepodlehnout tlaku. První zájemce nebude jediný, nebojte se. Nenechte se zatlačit do kouta. Není třeba. Druhý den po inzerci prostě nelze zodpovědně říci, zda slevu vůbec můžeme poskytnout. To není o slevě, ta může být na místě, ale až poté, co se prověří veškeré možnosti a všichni možní zájemci.

V praxi se také často setkáváme ještě s jedním nešvarem. Když s kupujícím vybíráme nemovitost, nedostaneme se na řadu včas. Prodáno prvnímu zájemci v pořadí, i když je nás více. Tak dobře, prodáno, ale my byli možná ochotni zaplatit i víc. Našim klientům už něco pár krát uniklo, byl to dům snů na správném místě. Tlačil je termín stěhování. A byli ochotni si i připlatit. Nedostali však příležitost.

Z našich zkušeností vyplývá, že je nutné shromáždit co nejvíce zájemců a probudit v nich skutečný zájem o nemovitost. Tak ověřit, kdo opravdu chce koupit a kdo jen „okukuje“. Z těch zájemců, co koupit chtějí, pak dostat co nejlepší nabídku. Například naší systémovou aukcí. To je ta správná cesta. Nelze prostě kývnout na první nabídku. Je třeba udělat pro prodávajícího maximum.

Kývnutím na první nabídku z našeho pohledu majitel promarnil šanci získat více peněz. Otázka je, kdo za to může?

Makléř musí hájit zájmy svého klienta za každou cenu. V případě, že zastupuji majitele nemovitosti, nesmím přece upřednostnit rychlý obchod a můj jistý zisk. Proto není správné prodat nemovitost hned prvnímu zájemci, když jich může venku čekat mnohem více. A bonitnějších.

Je třeba najmout si kvalitního realitního makléře, který udělá maximum pro to, aby prodal Váš dům za co nejvyšší možnou cenu na trhu. My děláme první prohlídky cca po 10 – 14 dnech (podle velikosti a typu nemovitosti), abychom si byli jisti, že se nahromadil dostatek zájemců. Pak mohou začít samotné prohlídky. Z dotazů a chování zájemců lze poznat, kdo má opravdu vážný zájem a kdo ne. Našim cílem je mít početný okruh zájemců a všem dát stejnou šanci. Někdo může ráno, někdo večer. Vážní zájemci jsou ochotni zaplatit požadovanou cenu. Pokud se jich nahromadí opravdu hodně, je možné přejít k aukci. Z posledních aukcí víme, že se výsledná cena dá zvednout až o 10 – 15 %.

Z potenciálu nemovitosti je třeba vytěžit maximum. V tom Vám pomůže pouze zkušený makléř. Neváhejte se s námi poradit.