Homestaging? Co to vlastně přesně je? V čem je jeho přínos?

Dnes a denně se setkávám s názory, že Homestaging není důležitý. Taky si to myslíte? Pojďme se na to spolu nejdříve podívat blíže a říci si, co vlastně homestaging je.
Je to úprava nemovitosti tak, aby se podařilo zdůraznit kladné stránky nemovitosti a ta se tím stala pro zájemce atraktivnější. Homestaging má několik fází. Pokusím se vám je přiblížit na mé dávné zkušenosti při shánění bytu.

Když jsem kdysi hledala ke koupi svůj první byt, přišla jsem do jednoho, který měl všechna pozitiva. Skvělou lokalitu, dostupnost metrem, byl klidný, celá budova po kompletní rekonstrukci v perfektním stavu. Ze začátku všechno dobré. Paní majitelka byla milá, výtah prostorný, dům voněl, dokonce dveře bytu byly bezpečnostní. Když se ale otevřely… Ano, i prostor a velikost bytu byly pro mě tehdy fajn, jižní orientace pro moje potřeby skvělá… Ale těch věcí. Poházené věci v zádveří, poházené věci na lince, poházené věci v ložnici, zatečená špína v kuchyni, chybějící kachlička v kuchyni, velká vestavěná skříň, které velmi špatně fungovaly posuvné dveře, neobložená dvířka pod vanou a do šachty ke stoupačkám, chybějící lišty podlahy.
Od mládí si umím prostor upravit, nebojím se rekonstrukcí, navrhovat a realizovat interiéry je mým koníčkem.
Přesto u tohoto bytu převládly pocity: to bude moc práce, tolik špíny, koupelna je hezká, ale co když na dvířka už nemají zbylé kachle, zatečená špína v kuchyni se asi pořádně nevyčistí, a budu muset zavolat nábytkáře aby opravil tu vestavěnou skříň. Taky někoho, kdo mi olištuje podlahy. A těch věcí tady kolem, co když to paní neodveze? To se mi ale fakt nechce.

Hádáte dobře. Byt jsem tehdy nekoupila. Neudělala jsem dobře. Dnes bych si zkusila vyjednat právě kvůli těmto věcem slušnou slevu. A i v tom je ten vtip – nedat zájemcům o koupi důvod požadovat slevu.

Homestaging je nutný nejen kvůli výše uvdedenému. Provést nutné opravy, nemovitost pečlivě vyčistit, případně vymalovat zdi, uklidit tak, jako bychom se právě nastěhovali, udělat případné úpravy v rozložení nábytku, který nevhodně zabírá prostor. Prostory odosobnit, dekorovat, připravit na příchod profesionálního fotografa a přípravu videa. Nemovitost musí zaujmout již v inzerci maximum lidí a to i v často velké konkurenci podobných nemovitostí.

Homestaging je potřeba i v případě prázdných nemovitostí. Z naší zkušenosti víme, že spousta lidí a zájemců o koupi si prostě neumí představit, jak prázdný prostor může po zařízení vypadat. Bojí se, zda se jim tam vše vejde a skutečnost prázdného bytu je brzdí v rozhodnutí byt koupit. Základní rozmístění nábytku vytvořené při Homestagingu jim pomáhá se v prostoru lépe orientovat. Zároveň prohlídka příjemně vybaveného bytu je jako kulisa pro prodej mnohem účinnější než byt prázdný.

Pokud tedy chcete, aby
– se kupec našel brzy
– o prohlídku vaší nemovitosti mělo zájem co nejvíce lidí
– alespoň jeden ze zájemců chtěl opravdu koupit
– lidé po prohlídkách nepožadovali slevu
– prohlídka probíhala v prostředí, které jim pomůže rozhodnout se koupit
pak s homestagingem určitě počítejte.

Jak si s ním umíme poradit my, se můžete přesvědčit na našem webu.

Přeji vám hezký den
Irena Žáčková