Jaký je aktuální stav na trhu realit? Budou ceny nemovitostí stále růst nebo klesat? Jak si vedou prodejní ceny bytů a jak realizované ceny pronájmů?

Nůžky mezi cenou prodejů a pronájmů se rozevírají, tedy ceny prodejů rostou, ale ceny pronájmů klesají, což historicky moc neznáme. Zatím vždy, když stoupaly ceny prodejů, stoupaly i ceny nájmů. Dnes jsou lokality, hlavně v centru Prahy, kde je možností k pronájmu takový nadbytek, že je nutné jít s cenou nájemného o 15-20% níže než v roce 2019. Vlastně je dnes lepší vlastnit byt v okrajovější části Prahy, kde není na pronájem taková konkurence a ceny klesly třeba jen o 10%. Největší pokles se projevuje u menších bytů typu garsoniér, 1+kk a 2kk. Tedy není dnes výhra mít nájemní byt na Vinohradech, kde je k pronájmu podobných bytů v okruhu 500 m třeba i 80. Nicméně nebude to navěky.

Graf vývoje nájemného v Praze

 

S tím samozřejmě klesá i výnos z jednotlivých bytů, tento trend je bohužel dlouhodobější.

Graf výnosů z pronájmu

 

Prodejní ceny nemovitostí naproti tomu pořád stoupají. Nejvíce je to patrné na prodejích pozemků, menších domů a bytů. Tedy segmentu, o který je největší zájem. Zde je aktuálně malá nabídka a poptávka kupujících veliká. A to stále udržuje ceny nahoře nebo je dokonce pořád zvyšuje.

Naproti tomu, čím je nemovitost více atypická (poloha v obci, velikost a tvar dispozice, dražší úroveň apod.), tak evidujeme menší zájem a obtížnější prodej.

Graf vývoje cen bytů a pozemků

 

S tím vším souvisí i stížnosti na to, jak jsou nemovitosti drahé. Kdysi už ale bylo více draho, tak jak je vidět z dalšího grafu. Index popisuje poměr mezi průměrnou cenou za m2 bytu v Praze a průměrnou mzdou.

Graf vývoje cen bytů v závislosti na průměrné mzdě

 

Již před rokem někteří z nás předvídali zastavení nebo pokles cen. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Žádný zásadní zvrat neočekáváme následujících cca 3-6 měsíců.

Pokud se nezmění běh světa, pak ceny nemovitostí v dlouhodobém horizontu stále budou růst. V době případné krize se mohou ceny na nějaký čas propadnout, ale pak se zase vrátí do původní trajektorie směřující vzhůru. Koupě nemovitosti tedy je a stále bude zaručená investice na podržení hodnoty peněz nebo jejich drobného zhodnocení.

Za grafy děkuji mému kolegovi Iztoku Toplakovi (ohledně realitních dat má přesnější a hlavně aktuálnější data než Český statistický úřad).

 

S pozdravem

Petr Andrejši