A jaký obecně bude další vývoj na trhu s realitami, který se mění? Kdy poptávka se zmenšuje a prodat nebude tak jednoduché? Je to logická a správná otázka. A každého, kdo uvažuje o prodeji nebo koupi nemovitosti musí zajímat. Být či nebýt lze do naší profese přeložit jako: prodat teď nebo později?

Právě tomuto tématu se věnovala každoroční RE/MAX Convention (video z akce zde), která proběhla v úterý 29.1. v Kongresovém centru v Praze. Je to každoroční setkání makléřů RE/MAX, plné přednášek, vizí, kontaktů a i vyhlašování úspěchů předchozího roku. Letos poprvé byla Convention otevřená i pro makléře z jiných sítí. Důvod je prostý, RE/MAX neustále pracuje na vylepšení pověsti a kvality realitního trhu a setkávání se s ostatními tomu jenom může napomoci.

Ale zpět k otázkám na začátku. Je prostým faktem, že ekonomika se pohybuje ve vlnách, kdy období růstu se střídají s obdobími pádu. Po roce 2008, kdy došlo k poslední velké krizi, se trh postupně vzpamatoval a začal růst. Nejen, že se vrátil na původní hodnoty, ale dokonce se vrátil na původní křivku růstu nemovitosti. Tedy ti, kteří v roce 2008 neprodali a vydrželi (např. dále pronajímali), tak se jim cca v roce 2014 cena jejich nemovitostí vrátila a pak zase rostla. Nyní jsme však na vrcholu rostoucí křivky a růst se zpomalil. Je jen otázka času, kdy se zase začne propadat. Nemusí to být moc a může to být za rok až dva roky. Nemáme však věšteckou kouli, může to být i dříve nebo později. Nechci se teď věnovat investicím do nemovitostí, přednost dostane standardní second hand, tedy prodej nemovitostí díky běžným potřebám lidí – potřebuji menší / větší byt, rozvod, stěhování, dědictví apod. Zde z hlediska prodeje nebo koupě není na co čekat a spekulovat. Je třeba prodávat a nečekat. Nikdo zodpovědný nemůže slíbit, že v létě nebo na podzim to bude výhodnější. Může, ale vůbec nemusí. Na trhu bude menší poptávka a naopak nabídka se bude zvětšovat. Nebude tak jednoduché prodat, jako to bylo dosud.

V této souvislosti zazněli na Convention dvě hlavní myšlenky, na které se bude třeba v následujícím období soustředit. Ta první je opět posunout kvalitu služeb pro naše klienty dále. Ta druhá je spolupráce s ostatními makléři. Je to vlastně vše prosté a jednoduché, v zahraničí naprosto běžné a fungující. Bohužel v Čechách to trochu drhne. Ale naším úkolem je pracovat na zlepšení.

Kvalita služeb – práce makléře neznamená jen prodat nemovitost co nejvýhodněji a v co nejkratším časovém horizontu. Práce makléře je kompletní průvodce během celého procesu prodeje nemovitosti. Od počátečních konzultací a rad, přes přípravu nemovitosti k prodeji, profesionální presentace a co největší rozsah inzerce (inzertní weby, samostatné webové stránky nemovitosti, online reklama nemovitosti, reklama v terénu – letáky, lokální časopisy nebo i billboardy u vybraných nemovitostí) až po finální jednání a podpisy smluv. A ukončeno předávacím protokolem, převedením energií a přípravě daňového přiznání pro kupujícího.

Tady vyplývá jedno zásadní zjištění. Realitní makléř musí být důvěryhodný a zkušený, nejen v obchodě, ale i v životě. Musí umět poradit, vysvětlit, komunikovat. A to se všemi. Právě na toto jsou zvyklí klienti v zahraničí. Mít kompletní servis, moci se spolehnout a důvěřovat. Pro makléře je to samozřejmě mnohem náročnější, než jen vyfotit nemovitost a čekat. Ale to je ta pravá makléřská práce. Klient se na nás může kdykoliv a s čímkoliv obrátit a my musíme umět pomoci.

Spolupráce mezi makléři – je otázka, jak moc je to nechutí makléřů nebo i nastavením trhu. V zahraničí (budu vycházet z USA) to funguje tak, že prodávající má svého makléře a kupující také. Prakticky 100% transakcí je přes makléře, neexistuje samoprodej. Není k němu důvod. Obě strany důvěřují svým makléřům a tito makléři spolu umí komunikovat a dohodnout se. Podělí se o jednu provizi (6%), ale oba si to odpracují. Ten první připraví nemovitost a veškeré podklady, ten druhý jezdí se svým klientem po nemovitostech a ty mu ukazuje (nemovitosti jsou většinou neobývané a klíč k nim si makléři půjčují). Je to veliká výhoda i pro kupujícího, který během jednoho dne může objet několik nemovitostí a druhý den se rozhodnout, kterou koupí. Je to i o tom, že nemovitosti nejsou předražené a obě strany mají zájem transakci provést co nejdříve.

Do roku 2019 přese všechno hledíme s optimismem. Prodávat se bude a makléř, který pro klienta dělá maximum, vždy bude mít co prodávat a tedy moci pomáhat lidem kolem sebe.

 

Petr Andrejši a Irena Žáčková