Tak tu zase máme začátek nového roku, s nímž je spojeno mnoho povinností. Mezi ně patří i nutnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Koho se tato povinnost týká, jak postupovat, na co nezapomenout? To vše se dozvíte v tomto článku. A ještě k tomu přidáme i skvělý tip navíc.

Pokud jste v roce 2018 koupili nemovitost, nezapomeňte na přiznání k dani z nemovitostí. Pokud jste nemovitost koupili s námi, máte to o něco jednodušší. Vše pohlídáme a vyřešíme za Vás.

Kdo tedy musí podat daňové přiznání k dani z nemovitosti?

Každý, kdo v roce 2018 nemovitost koupil, nebo získal darem či zdědil. Zároveň se povinnost vztahuje na všechny zásadní změny stávajících nemovitostí, např: kolaudace, změna užívání stavby, přístavba, změna velikosti pozemku apod. Přiznání je nutno podat i v těchto případech, protože se změnily podklady, ze kterých se vypočítává výše daně.

Daňové přiznání za rok 2019 je nutno podat do konce ledna 2019, zbývá tedy již jen pár dní.

Rozhodující je, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1.1. daného roku, letos tedy kdo byl vlastníkem k 1.1.2019.

Do kdy musím zaplatit?

Daň je nutné zaplatit do konce května. Existuje i možnost platit nadvakrát. První část do konce května, druhou do konce listopadu. Podstatné je, že daňové přiznání se podává jen jednou, v dalších letech finanční úřady posílají automaticky složenku.

Lze si to nějak usnadnit?

Ano, vše lze vyplnit online. Zároveň se lze jednoduchým způsobem zbavit složenky a požádat o zasílání příkazů plateb elektronicky.

Petr Andrejši & Irena Žáčková