Máte něco na skladě ? 

Občas se mi stává, že na prohlídce se někdo zeptá, zda nemám v zásobě jiné nemovitosti. Nebo mi volají známí a kamarádi a ptají se, zda nemám v záloze nějaký dům nebo pozemek nebo chatu, o kterou nikdo nestojí a nemohl bych jim jí nabídnout, ideálně se slevou.

Pojďme si v tom tedy udělat pořádek. Žádné sklady nemáme, a ani mít nechceme a z principu nemůžeme. Proč? Nejsme prodavači, jsme pro Vás realitní partneři, obchodníci, průvodci a pomocníci, jejichž úkolem je Vaši nemovitost prodat za maximální tržní cenu a v co nejkratším čase.

Aby se to povedlo, děláme pro to spoustu věcí. Soustředím se teď na prodej, tzn. již máme za sebou focení, točení videa, víme vše o nemovitosti a máme připravenou presentaci nemovitosti pro zájemce. A můžeme nabízet. Na nemovitost dáme hned plachtu, mezitím připravujeme fotky a video (ano, připravujeme, trvá to cca 5-7 dní, než se vše profesionálně dokončí), zároveň už většinou volají první zájemci z plachty. Když máme fotky a video, je na řadě internet a realitní servery, doplněné facebookovou kampaní. Během prvních 14ti dní takto většinou oslovíme mezi 1000-1500 zájemců (60% realitní servery, 20% stránky RE/MAXu a 20% reklama facebook a proklik opět na stránky RE/MAXu). Z toho všeho se generují první zájemci. Třetí týden běží stále internet a doplňujeme dopisní a letákovou kampaň do okolí nemovitost, s žádostí o pomoc s prodejem – vždy se najde někdo ze sousedů, kdo o někom víc nebo chce nemovitost na investování. Následně vyhodnocujeme prohlídky a opětovně spouštíme novou facebookovou kampaň. A pracujeme se zájemci, kteří už na prohlídkách byly – co se jim líbilo, nelíbilo, co by změnili, za jakou cenu by koupili. Je to tedy neustálý koloběh presentace a práce s lidmi, za jediným cílem. Najít vhodného kupce. Za maximální cenu pro prodávajícího. Pořád hledáme nové cesty presentace a komunikace, nenecháváme prodej na náhodě.

Tedy. Kamarádi, známí i ti ostatní, nechtějte po mě slevu, pracuji pro prodávajícího. Neptejte se ani, zda nemáme něco na skladě, co někdo nechce. Každá nemovitost má svého kupce a naším úkolem je ho najít. A proto děláme maximum. Někdy to může trvat déle, ale pořád pracujeme.

Naším cílem není mít v portfoliu 30 nabídek a sedět jak prodavač v obchodě a čekat, kdo jde kolem a zda by něco nechtěl. Máme jen tolik nabídek, kolika se můžeme naplno věnovat.

Pomáhá to i pověsti realitního makléře. Prodáme jako RE/MAX cca 95% nemovitostí, které máme v nabídce. A děláme maximum, aby to bylo 100%. Nechceme spokojené klienty, chceme nadšené klienty.

Jak skvěle napsal jeden můj známý: Když budu mít v nabídce 50 nemovitostí a prodám za rok 15 z nich, tak je to skvělé, je to dobrý obchod. Ale pro realitní trh jsem ponechal neuspokojených 35 prodávajících, kteří jsou naštvaní a myslí si o nás makléřích své. A to nechceme.

Mějte se krásně, a pokud chcete prodávat, přemýšlejte o tom, koho si vyberete. Někoho, kdo je prodavač ? Nebo někoho, kdo udělá maximum, aby se nemovitost prodala ? Je to ve finále na Vás. Nenadávejte pak, že makléř je ňouma.

Ing. Petr Andrejši

Reality lépe a bez obav