Je to téma nejen nedávné billboardové kampaně celého RE/MAXu, ale také častá otázka klientů. Odpověď na ní je vlastně jednoduchá: Pokud víte, co s penězi z prodeje uděláte, pak nemovitost prodejte. Pokud to ale nevíte, je lepší neprodat a nemovitost si ponechat nebo ji třeba pronajímat.

 

Co znamená „vědět co s penězi z prodeje“?

Nové vlastní bydlení – pokud řešíte nevyhovující rodinný prostor a potřebujete nový byt nebo dům a peníze z prodeje jiné nemovitosti se vám hodí na její pořízení.  Nebo takto můžete financovat jen část ceny nové nemovitosti, případně finance použijete na rekonstrukci. Pak dává smysl prodat.

Nová nemovitost na pronájem – ano, i prodej původní nemovitosti a koupě jiné nové nemovitosti dává smysl. Může se stát, že máte nemovitost, která nevynáší tolik, kolik byste si přáli, nebo okolní lokalita se mění a je složité nemovitost pronajmout. I zde se pak vyplatí prodat.

 

A naopak, kdy se vyplatí si nemovitost ponechat?

Jednoduše když zrovna nevím, co užitečného a smysluplného bych s penězi z prodeje udělal. Pak je výhodnější nemovitost pronajímat nebo nechat ležet ladem. Pronajímat znamená, že kromě pravidelného měsíčního příjmu cena nemovitosti z dlouhodobého pohledu roste v čase. Výnos se mi v čase tedy sčítá.

V některých lokalitách je dokonce zajímavé ponechat si starší chátrající dům nebo pozemky, aniž by byly pronajaté. Jedná se především o lokality, kde je potenciál růstu (např. v sousedství vznikne nová čtvrť, nebo do lokality bude zlepšena hromadná doprava apod.). Taková nemovitost nevyžaduje skoro žádnou péči a její cena přesto může v čase opět stoupat.

 

Pokud si nejste jisti, zda prodat nebo pronajmout, nechte si od nás poradit.

 

S pozdravem Ing. Petr Andrejši