A když klesnou, na jak dlouho? Doba koronavirová přinesla i jednu nečekanou věc. S omezením cestování se tu v následujících měsících neobjeví noví turisté a zahraniční studenti. A v centru Prahy je spousta bytů, které sloužily pro pronajímání právě studujícím cizincům nebo pro airbnb. Jejich majitelé nyní řeší, co s nimi, aby nepřišli o své příjmy, byť v nižší podobě.

Od známých dostávám odkazy na pronájmy velmi dobře vybavených menších bytů, vesměs dispozice 1kk až 2kk, které jsou právě v centru metropole nabízeny za ceny, kde se ještě nedávno pohybovaly pouze pronájmy garsonek na okraji Prahy. Je to skvělé, konečně dojde ke snížení nájmů a nenasytní majitelé budou mít menší příjmy.

Podíval jsem se tedy na nabídku inzerce a opravdu, v lokalitách, kde se kdysi nabízelo třeba 100 bytů, je jich dnes k pronájmu často dvojnásobek, a za nižší ceny. A to nemusí být finální stav. Pár jsem si jich rozkliknul a u hodně nabídek jsem našel nějaké to ale. Tak třeba nesmí tam být zvíře, nebo jsou kompletně vybavené nábytkem a vybavením (talíře, příbory), což ne každému vyhovuje, nebo jsou pronajímány pouze do začátku prosince, někde jen na půl roku.

Když si představíte, že jako majitel takový byt máte, a víte, že příjem z krátkodobého pronájmu je mnohem vyšší než klasický pronájem, tak určitě budete nyní pronajímat opatrně. Protože situace se může třeba na Vánoce a Silvestra vrátit do původních kolejí a cizinci se tu zase objeví. A vy ten byt zase budete chtít dát na trh. A možná to bude až za rok, na jaře. Do té doby tedy budete jako nájemník v takovém bytě bydlet spokojeně a jen budete vyhlížet zprávy, kdy se zase začne cestovat. Protože pak s velikou pravděpodobností vaše nájemní smlouva skončí a budete hledat znovu něco nového.

Nechci psát, že takovéto výhodné nabídky dnes nevyužít. Kdybych byl mladý student, který má pouze kufr s oblečením a skripta, pak je to možná skvělá šance, jak bydlet po nějakou dobu v centru Prahy, poblíž barů, restaurací a starodávných památek. Pokud ale hledám něco dlouhodobého a chci bydlet v jakési jistotě, nebo mám zvíře, nebo dokonce mám svůj nábytek, pak bych volil pronájem opatrněji. Spíše asi takového bytu, který se pronajímá dlouhodobě. I zde mohou ceny klesnout, byť třeba ne tolik. Ale mám šanci, že zde se mi podmínky jen tak nezmění. Nezapomeňte, že nájmy se uzavírají na rok a pak se smlouvy prodlužují, a to je vždy okamžik, kdy se dá cena zase zvýšit. Hledejte tedy rozumně s rozumným majitelem, s výhledem do budoucna.

Petr Andrejši & Irena Žáčková