Realitní zákon – už brzy

Již brzy vejde v platnost Realitní zákon, resp. Zákon o realitním zprostředkování závazný pro všechny makléře a ty, kteří se pohybují v oboru realit. Je to dobře nebo špatně? My jsme jednoznačně pro. Hned vysvětlím. 15 let jsem se pohyboval v prostředí navrhování staveb a přípravy projektů. V tomto oboru je standardem, že jsou dána pravidla profesní komorou (ať už architekti, tak i inženýři). Nikdo sice nemohl zaručit, že když si najdu architekta, dostanu přesně to, co jsem chtěl. Ale měl jsem jistotu, že existuje nějaké minimum a trocha záruky. Je tedy dobře, že se něco podobného událo i v realitním prostředí.

Nový realitní zákon stanovuje jasná minimální pravidla a především „zoficiálňuje“. Na druhou stranu, nelze od něj čekat zázraky. Vždy bude na koncovém zákazníkovi, který makléře vyhledá, aby přemýšlel a zjišťoval, dle referencí, dle pocitu. Obecně nutno říci, že všichni zodpovědní a spolehliví makléři to vše již dnes splňují. Pro ně (a pro nás) tedy žádná novinka.

Základní novinky dané zákonem jsou:

Požadavky na vzdělání – jen tak někdo z ničeho nic už nemůže dělat makléře

  • je nutné buď VŠ vzdělání (právní, stavební, ekonomické apod.)
  • nebo středoškolské a 3 roky praxe
  • nebo složení státní zkoušky Obchodník s realitami. Mimochodem podobnou zkouškou musí projít v naší RX akademii každý nováček jakéhokoliv vzdělání a pravidelně její platnost potvrzovat.

Povinné pojištění – každý makléř a každá realitní kancelář musí být pojištěna. Je s podivem, že to tak není automaticky. Limity jsou navrženy na:

  • nejméně 1.570.000 Kč pro jednu pojistnou událost
  • 500.000 Kč pro více pojistných událostí v jednom roce
  • POZOR! Pokud nebude řádně uzavřena pojistná smlouva, může být za tento přestupek udělena pokuta do 1.000.000 Kč. K tomu opět poznámka, že v rámci RE/MAXu takové pojištění již máme.

Smlouva jen v písemné podobě a na dobu max. 6 měsíců

  • nebude možné uzavřít pouze ústní dohodu nebo smlouvu na delší dobu
  • požadavek vznikl proto, aby nemovitost nemohl „prodávat“ makléř, který si smlouvu stanoví na libovolně dlouho, a pak nevyvíjí žádnou činnost

Úschova finančních prostředků mimo realitní kancelář – to, co nám přijde automatické, ale ne vždy se tak děje, je nyní zapsáno do zákonné podoby

  • kupní cena musí být složena v advokátní, bankovní nebo notářské úschově
  • lze na vyžádání složit i do úschovy realitní kanceláři, ale ta musí ohledně účtů splňovat stejné podmínky jako advokát. Tedy se to naprosto nevyplatí

Co bude dál?

Zákon nyní bude ještě posuzovat Senát. Pokud bude schválen ve stávající podobě a prezident republiky zákon podepíše, můžeme očekávat, že podmínky vejdou v platnost nejspíše už v prvním pololetí příštího roku (2020).